אירועים בחנוכה | מרכז מבקרים | מבשלת הנגב | 054-5315249

https://www.youtube.com/watch?v=dQrSGmEURpo

P1140276 P1140273 pub P1140256 

קצת עלינו

מבשלת הנגב הינה מבשלת בוטיק אשר הוקמה בשנת 2008 בקרית-גת ומייצרת בירה בנפחים של 1000 ליטר לבישול. כיאה למבשלת בוטיק, ייצור הבירה נעשה באופן אישי תוך כדי הקפדה על כל הפרטים הקטנים של שלבי הייצור, המילוי והאחסון. בירות האיכות של מבשלת הנגב נמצאות בברים ובמסעדות רבות, וכמו כן בחנויות בפריסה ארצית. הבירות שלנו ממשיכות לצבור קהל נאמן ולזכות להכרה מקצועית בארץ ובעולם. המבשלה שמה לה לדגש ואמצה שיטות עבודה ירוקות כדרך חיים.

 

 

הכנת בירה, פרק 1 – מים

פרק ראשון בהכנת בירה מתוך "בירה ביתית – המדריך הראשון בעברית לייצור בירה בבית" מאת שגיא קופר וגדי דבירי.

ממה מיצרים בירה?

בירה מייצרים ממים, מלתת ומכישות, בעזרתם הנדיבה של שמרי הבירה. השמרים הן מעין פטריות קטנות, שהופכות את הסוכר שבשעורה לאלכוהול ולפחמן דו חמצני (פד"ח).

בגרמניה, אולי ערש הבירה האירופית, כמו בגרמניה, סדר חייב להיות. מחירה של הבירה ומרכיביה עוגנו ונקבעו בחוק צרכני יוצא דופן על ידי דוכס בואריה בשנת 1615. החוק הזה נהוג עד היום, למרות שאולי לא בצורה מחייבת, ואפילו בארץ אפשר למצוא בירה שעליה כתוב שהיא מיוצרת לפי חוק הטוהר – ה- rheinheitsgebot – מהשנה ההיא. בחוק הזה כתוב בדיוק מה יש בבירה — שעורה, מים וכישות. לא חומרים משמרים, סוכר חום, מונוסודיום גלוטמט או כל מיני דברים אחרים. רק לתת משעורה מונבטת וקלויה, מים וכישות.

וזה מה שיש בבירה גם היום, אפילו אם מחירה הוא לא פניג אחד לליטר, וזה מה שעושה אותה פשוטה יחסית להכנה גם בבית, בכמויות קטנות. המרכיבים זולים, הכלים פשוטים והתהליך כולו ממש לא מסובך.

מים

בשעתו, כשהקימו את המפעל של קרלסברג באשקלון, פורסם שהוא הוקם על מאגרי המים הטובים ביותר בישראל. קארלסברג טענו שבירה בהירה דורשת מים רכים ככל האפשר, מים שכמות הסידן שבהם נמוכה. קרלסברג מתמחה בבירה לאגר בהירה, ולכן הם חיפשו אתר מתאים ומצאו את אשקלון, שיושבת על מאגרים של מים מתאימים. לבירה ביתית, יתאימו יותר מים קשים.

מים קשים, מהסוג שזורם אצלנו בברזים, מתאימים יותר ליצורה של ale, שזאת הבירה השכיחה יותר בבריטניה, שבה צוקי דובר הם לבנים מגיר. בלונדון, שבה לא היו מים קשים, קשה היה לייצר איילים טובים מהסוג שהפך לפופולרי יותר במאות השמונה עשרה והתשע עשרה. זאת הסיבה שהגדולות שבמבשלות השיכר האנגליות — באס — הן דווקא מחוץ ללונדון.

אז מה? לכל מבשלת בירה המים שלה?

בעקרון אולי כן. כל המבשלות שניתן לחשוב עליהן הוקמו בסביבות מעיין או באר. בטוח שיש עדיין מבשלות בירה שמשתמשות במים מקומיים בעלי איכות מסוימת והרכב מינרלים קבוע ומוכר. היות ואנחנו בדרך כלל שותים בירה ממבשלות גדולות, שבהן הטעמים קבועים, צריך לדעת שהמים המשמשים אותן עברו תהליכים וטיפולים מסוימים. אף אחד לא ממש מזקק את המים, כיון שאז הבירה תהיה חסרת אופי, אבל מוסיפים או מחסירים מהם מינרלים מסוימים וחומרי הצצלה ושיקוע.

 

הכנת בירה פרק 2: לתת

פרק שני מתוך המדריך של שגיא קופר וגדי דבירי על בישול בירה ביתית. פרק זה מלמד על הלתת – מאלט

לתת

מאלט, באנגלית, והכוונה היא לא לבירה "מאלט", אלא לגרעיני שעורה שעברו הנבטה וקליה.

דווקא באזורים החמים יותר – אלה כמו המזרח התיכון וצפון אפריקה – גדלה שעורה שמתאימה פחות ליצור בירה, זו שגרעיניה מסודרים בשש שורות. השעורה האידיאלית לבירה גדלה בצפון אמריקה ובאירופה, ולה יש שתי שורות גרעינים. בכל מקרה, אפשר לייצר בירה משני הסוגים, ועובדה היא שבירה היתה שכיחה מאוד במצרים ולאורך הסהר הפורה.

למה בעצם מנביטים את השעורה וקולים אותה?

כדי להפוך את הסוכרים שבשעורה לזמינים לפרוק על ידי השמרים. השמרים הם אלה שהופכים את הסוכר לאלכוהול ולפחמן דו חמצני, אבל הם לא "אוהבים" את כל סוגי הסוכר. בתהליך ההנבטה הופך חלק מהסוכר לסוכר פשוט יותר וזמין יותר לשמרים.

אלא מאי? באם ימשיכו את תהליך ההנבטה בהכנת הבירה , יהיה ניצול של הסוכרים לגידול הנבט, שבתחילה אינו עושה פוטוסינתזה, ולכן זקוק למאגרי האנרגיה שבזרע. לכן יש לעצור את התהליך בזמן, לפני שכל הסוכר מנוצל לגידול הנבט. עושים את זה על ידי חימום, או קלייה, של הגרעינים.

חום הקלייה ומשכה קובעים את צבע הלתת, וכך את צבע הבירה. לתת שהיא תוצר קלייה של זמן ארוך או טמפרטורה גבוהה, תהיה כהה יותר וטעמה יהיה קרמלי. בקלייה בטמפרטורה נמוכה, חלק מהאנזימים הפועלים בפרוק הסוכרים ישארו "בחיים" עד שלבסוף יפסיקו לפעול, ותהליך הפיכת הסוכרים המורכבים לסוכרים פשוטים ימשך, מה שיתן לבירה בסופו של דבר מנעד טעמים פירותי יותר ולא קרמלי. הצבע של בירה מקליה כזאת יהיה בהיר יותר – צבע של בירה לבנה, לאגר או פילזנר.

הלתת נשמרת בשקים גדולים, ומחזיקה הרבה זמן בתנאים הנכונים. למיטב ידיעתנו אין בארץ יצור של לתת, אלא רק יבוא.

ולמה קוראים לבירה מאלט בירה מאלט? כי בתהליך היצור שלה משתמשים בלתת שקולים עד שהיא משחירה ממש, ומגיעה לצבע חזק, כהה וברור כשל בירה גינס. את הבירה הזאת מתסיסים יום אחד בערך, ומוסיפים לה רק מעט כישות, ולכן היא מתקתקה וחסרת אלכוהול.

הכנת בירה ביתית אינה דבר מסובך במיוחד, אבל דורש ידע. המשיכו בקריאה באתר "בקבוק" – יש בו אוצר שלם של מידע בנושא הכנת בירה וגם מתכוני בירה .

 

https://www.youtube.com/watch?v=dQrSGmEURpo

 

ישי 054-5315249, tour@negevbrewery.co.il , www.negevbrewery.co.il

חפשו ב-WAZE – "מבשלת הנגב"

 

סיור

סיור במבשלת הנגב אורך כשעה וכולל בתוכו הדרכה על חומרי הגלם ומרכיבי הבירה, אופן ההכנה ותהליך ייצור הבירה. בהמשך מתקיים סיור מודרך בתוך המבשלה, הכולל הסברים וטעימות של חומרי הגלם. בסיום ההדרכה מתקיימת סדנת טעימות ממגוון הבירות של המבשלה. בתום הסיור ניתן להישאר במבשלה, ליהנות מחצר המבשלה ומבירה קרה, ואף לרכוש ממגוון הבירות שלנו במחיר מוזל.  הסיור מתאים מאוד לקבוצות של ימי כייף, ימי גיבוש עובדים, תיירות פנים וחוץ, גמלאים, סטודנטים ומשפחות.

 

דירוג RateBeer עושה כבוד כפול למבשלת הנגב: "נגב פורטר אלון" – הבירה הטובה בישראל לשנת 2013 "מבשלת הנגב" – המבשלה הטובה בישראל ! – שנה שנייה ברציפות ! אתר RateBeer מדרג את "נגב פורטר אלון" כ"בירה הטובה בישראל לשנת 2013 " מבין 100 הבירות הטובות בעולם. בנוסף, מבשלת הנגב זוכה בתואר "המבשלה הטובה בישראל" זו השנה השנייה ברציפות.

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s